Uppfödarlista

På denna sida hittar du en lista med aktiva borderterrieruppfödare. Endast uppfödare som själva anmält sig till listan finns med. Uppfödarna ansvarar själva för att informationen är aktuell och korrekt.

Akimbo's

Lars och Åsa Hillman 

N. Åbyggebyvägen 48

805 98 GÄVLE

070-588 91 41

E-post: lasse@akimbos.nu

Hemsida: akimbos.nu

Allemoras

Kristina Rundkvist
Sättravägen 53
761 13 Riala
0176-265032
E-post: kristina@allemoras.se

Hemsida: allemoras.se

 

Med rasen sedan år 2000.

Småskalig uppfödning i hemmiljö. 

Atterboms

Thorbjörn och Annica Larsson

Växthusgatan 4

733 33 Sala

0224-166 40, 073-5312736, 070-6799775

E-post: atterboms@telia.com

En vän i alla väder! En allroundhund för jakt, lydnad, bruks, utställning mm. Uppfödning i hemmiljö.

Axbor

Ulla Axén

Sundbro 139, 743 82 Bälinge

018-35 54 60, 0709-35 54 80 

E-post: axbor@telia.com

Hemsida: axbor.se

Borderterrier sedan 1972. SvTeK uppfödarmedalj & Hamiltonplaketten. För exteriört och mentalt sunda hundar.

Karin Wänfelt

Lisebergsvägen 63

125 35 Älvsjö

073-964 13 44

E-post: karin.wanfelt@live.se

Hemsida: beastnbeautys.com

Björshults

Marie Carlsson

Holmby 1

611 91 Nyköping

070-525 83 31

E-post: mariecarlsson68@outlook.com

Hemsida: bjorshults.se

Blazing Keys

Kristina Rönnqvist Karlsson

Humlegatan 9

64333 Vingåker

0703-605202

E-post:  annakristina65@gmail.com

Liten uppfödning i hemmiljö.

Bombax

Monica och Carl Gunnar Stafberg

Lundbo, 740 30 Björklinge

018-37 44 11, 070-607 11 11 

E-post: bombax@bombax.nu

Hemsida: bombax.nu
 

Borderterrier sedan 1961 

Borderby's

Ann-Charlotte Nilsson

Amerikagården 4

574 75 Korsberga

073-1572639

E-post: borderbys@live.com

Hemsida: www.borderbys.com

Border Fialis

Ann-Sofi Nilsson

Fransvägen 5

942 92 Älvsbyn

070-581 61 23

E-post: fianilsson@hotmail.com

Borderfun

Pernilla & Tony Hedström

Mangelgatan 1
724 76 Västerås

070-563 40 42
E-post: info@borderfun.se

Hemsida: borderfun.se

Border-Kanalens

Ann-Marie Lejon Forsberg

Hällaplan 8 

590 31 Borensberg

0141-566 46, 0730- 46 39 28 

E-post: lejon.forsberg@boremail.com

Hemsida: borderkanalen.se

Vi vill att våra valpar skall vara en stolthet för såväl sin ras och sin familj som sin uppfödare.

Caroholm’s

Carola Holmström
Lilla Skogen 2
54294 Mariestad
0709300612
E-post: carola@caroholms.se

Hemsida: caroholms.se
 

Liten uppfödning i hemma miljö.

Crazy Train

Anna-Karin Jiderlund

Jordbro

076-839 88 98

E-post: jiderlund@crazytrain.se

Hemsida: crazytrain.se

Liten uppfödning i hemmiljö.

Fightingstar's

Sussie och Nicole Henderson

Egelsäter 2

63512 Eskilstuna

0704-800 852, 070-769 7629

E-post: fightingstars@live.com

Hemsida: kennelfightingstars.se

Fugato's

Marie Frisk

Kokarvägen 6

893 40 Köpmanholmen

070-606 22 79

E-post: kennelfugatos@hotmail.com 

Hemsida: simplesite.com/fugatos

Uppfödning av Borderterrier sedan 1993 med sikte på kvalitet.

Fågeltorps

Angelica Sternerfors och
Jan Gustafsson

Dyltabruk 

tel: 070-884 12 66 

E-post: fageltorps@gmail.com

Borderterrier för jakt.

Gibas

Birgitta Backlert och Anders Niklasson

Dragonvägen 12

245 91 Staffanstorp

0703-41 22 68 

E-post: B.backlert@hotmail.se

Hemsida: gibas.se

Uppfödare sedan 1978.

SvTeK uppfödarmedalj och Hamiltonplaketten.
Liten uppfödning i hemmiljö.

Ground Workers

Maria Erlandsson

Ramsåsa 44:21

273 97 Tomellilla

070-641 66 57

E-post: maria@groundworkers.se

Hemsida: groundworkers.se

Borderterrier sen 1995 och uppfödning sen 2003.

AnnChristin & Bengt Eriksson

Rasbokil Länsmansbolsv.

755 95 Uppsala

018-35 10 32,  070- 282 26 40 

E-post: becke.eriksson@telia.com

Irene Rosenblad

Högåsvägen 2

660 60 Molkom

0553-101 99 el 070-344 60 07

E-post: PO.rosenblad@outlook.com

Hailees

Annalena Hailee

Ingelsby Station 402

694 99 Skyllberg (Askersund)

073-404 11 77

E-post: hailee.annalena@gmail.com

Uppfödning sedan 1990

Hallengårds

Bibi Hallengård

Fäladsvägen 14, Stidsvig

264 70  Klippan

Telefon 0435-225 66

E-post: kennel.hallengards@telia.com

 

Liten uppfödning med målsättning mentalt och exteriört sunda hundar för aktivt hundägande.

Hellas

Helena Palm

Rångsta Klockarbacken 27

743 73 Björklinge

018-37 20 90

E-post: leni@kennelhellas.com

Hemsida: kennelhellas.com

 

Med rasen sedan 1982.

High Praise's

Mary-Charlotte Wollentz-Mattsson

Hasslavägen19

74694 Häggeby

0707-966851

E-post: Gugge52@hotmail.com

Hux Flux

Marie Jonsson

Strandvägen 17 c

652 17 Karlstad

070-323 69 76

E-post: mimmihuxflux@gmail.com

Tre generationer tikar -  SUCH NUCH Trientalis Corona, FINJ(g)CH Hux Flux Alva Ametist och FinJ(gs)CH, SJ(gs)CH Hux Flux Elvira Eldopal

Jexmo

Jessica och Johan Sandrieser

Västanå 136
862 95 Njurunda

070- 672 72 57 och 070-621 88 35

E-post: jessica.moden70@gmail.com 

johan.sandrieser@gmail.com

Hemsida: jexmo.nu

Juniper

Håkan Axén och Ulrika Widerholm

Sundbro 139, 74382 Bälinge

Börje Nyby, 755 92 Uppsala

018-35 54 60 / 076-836 35 33

E-pos:t allofus-nyby@hotmail.com

Hemsida: axbor.se

Kenneln startades 1961 av Julia Geijer. Vi strävar efter att förvalta hennes arv, en sund själ i en sund kropp.

Jägartjejens

Nina Lindkvist och Henrik Nylund

Borrvägen 15

644 30 Torshälla

073-692 10 71

E-post: nina@jagartjejens.se

Hemsida: jagartjejens.se

Kicker Rock

Mari Magnusson

Husargatan 8

211 28 Malmö

070-3935123

E-post: mari.magnusson@gmail.com

Hemsida: kennelkickerrock.se

Klettermusens

Anja Svensson

Valsberg Fridhem

611 96 Jönåker

0155-701 39,  070-511 72 08 

E-post: s.anja@spray.se

Hemsida: vovve.net/klettermusens/Borderterrier

Kontrast

Christer Johansson och Helene Romberg

Pl 1157 Brånhult

285 91 Markaryd

070-3240805. 070-2548269 

E-post: kennel.kontrast@telia.com

Hemsida: kennelkontrast.se

Hundar som jagas med.

Lappstintans

Märith Ruong Holmbom

Albovägen 9

944 73 Piteå

0911-342 82, 070-340 07 02 

E-post: lappstintans@gmail.com

Hemsida: lappstintans.se

Liten kvalitetsuppfödning i hemmiljö. Till jakt och utställning efter meriterade tikar.

Ljungeldens

Elke Lindeman

Rydsvägen 342 a  

Linköping               

070-6515127

E-post: ljungeldens45@gmail.com

Hemsida: vovve.net/ljungeldens/Borderterrier

Lyckliga Helleborus

Heléne Frehner

Gissle 551

438 97 Rävlanda

070-235 20 01

E-post: helenefrehner@hotmail.com

Markuli's

Mari Lindström och Erik Adolfsson

Mockträsk 22

961 93 Boden

070-5675645

E-post: mari@markulis.se

Hemsida: markulis.se

Musical's

Susanne Rehlin 

Fittja Hälke 5 

749 62 Örsundsbro 

0171-46 21 17, 070-658 85 06

E-post: musicalskennel@gmail.com

Hemsida: musicalskennel.se

Månlandets

Anna Magnusson

Gulltjärn 7

915 92 Robertsfors

070-3263721

E-post: manlandets@gmail.com

New Rebels

Jessica Lundvall

Myrmalmsringen 173

136 65 Söderby

0709-188186

E-post: kennelnewrebels@gmail.com

Kennel New Rebels finns på Facebook.

Ottercap

Ulla och Tomas Larsson

Ytterturingen 406

840 24 Överturingen

070-576 49 90

E-post: ottercap53@gmail.com

Hemsida: ottercap.se

Ledande kennel när det gäller borderterrier för jakt. Innehavare av Hamiltonplaketten samt SvTeK uppfödarmedalj.

Rabalder

Anna-Karin Bergh

Marsjövägen 37

647 92 Mariefred

0159-310 10, 070-586 40 94

E-post: rabalder.border@telia.com

Hemsida: rabalderborder.com

Uppfödning av borderterrier sedan 1980. Har tilldelats Svenska Terrierklubbens uppfödarmedalj samt Svenska Kennelklubbens Hamiltonplakett.

Rapphönans

Ann-Sofi och Kenneth Strandljung

Banbyggarvägen 13

141 40 Huddinge

08-7743149, 0705743149

E-post: kennelrapphonan@strandljung.com

Borderterrier sedan 1995.

Liten uppfödning i hemmiljö.

Rebus

Monica Gustavsson och Annica Hellström

Börsås 1

360 70 Åseda

0730-78 44 66 eller 073-354 11 74

E-post: monica@kennel-rebus.se 

annica@kennel-rebus.se

Hemsida: kennel-rebus.se

Red Rat

Susanne Kuylienstierna

Görsavägen 50

263 75  Nyhamnsläge

070-678 25 04

E-post: sanna@kstar.se

Redrob

Margaretha Grafström

Järnvägsgatan 51

682 32 Filipstad

0730-510655

E-post: margaretha.grafstrom@gmail.com

 

Borderterrier sedan 1972. Sv TeK:s Uppfödarmedalj. Hedersledamot i Svenska Grythundklubben.

Rockamore

Ulla och Sune Axelsson

Fornbro 131

747 92 Alunda

076-3210273

E-post: rockamore.hund@gmail.com

​Hemsida: rockamore.blogg.se

 

Borderterrier sedan 1974. Har tilldelats Svenska Terrierklubbens Uppfödarmedalj.

Sagimus

Åsa och Peter Sandberg

Södra Billstagatan 11

722 40 Västerås

021-33 17 01,  070-550 87 80 

E-post: sagimus@telia.com

​Hemsida: sagimus.se

Borderägare sedan 1971

Sandfield's

Siv-Laila Sandaker

Myrås 110

672 95 Årjäng

0573-125 77 eller 070-570 45 21

E-post: siv-laila@telia.com 

Silvermolnet

Camilla Venerot

Härnegatan 24

590 74 Ljungsbro

0733-74 29 45

E-post: silvermolnet@outlook.com

Hemsida: kennelsilvermolnet.dinstudio.se

Sjödjurets

Jennie Vigre

Västra Karlsnäs 1728

268 71 Teckomatorp

0733-52 52 84

E-post: familjenvigre@hotmail.com

Smedsbackens

Una-Lise o Tommy Jönsson

Hällsta 20

734 91 Hallstahammar

0706-750467, 070-2295953

E-post: tommyj.hellsta@telia.com

una-lise.j@telia.com

Steffex

Claes och Birgitta Carlberg

Smöramåla Västergård

362 95 Urshult

E-post: staffar@outlook.com

Hemsida: steffex.simplesite.com

Uppfödning i hemmiljö.

Stormbreaker

Catarina Lindskog

Hökvägen 3

23178 Smygehamn 

070-8104858​

E-post: nina@stormbreaker.se

 

Liten uppfödning i hemmiljö

Stömyra

Marie Hansen

Adolfsfors 22  

670 40 Åmotsfors

0571-321 65,  070-372 04 83 

E-post: stomyra@telia.com

Hemsida: simplesite.com/stomyra

Sub Terram

Ulrika Berge

Gårdlösa Brogård

273 98 Smedstorp

0414-510 00, 0738-17 22 30

E-post: ulrika@subterram.com

Hemsida: subterram.com

Svarthögens

Ulrika Leijonberg

Sjöstigen 4

833 31 Strömsund

070-267 95 83

E-post: ulrika@svarthogenskennel.se

Hemsida: svarthogenskennel.se

Svinghammars

Åsa och Gert Sandström

Bökhults gård

275 93 Sjöbo

Telefon: 076-1641362,  070-5515069

E-post: svinghammarskennel@gmail.com

Liten uppfödning i hemmiljö

Sweeping

Erica Winberg

Härsjödammsvägen 51

438 94 Härryda

0760-456732

E-post: erica.w@hotmail.com

Hemsida: sweeping.se

Uppfödning med sikte på kvalitet i hemmiljö och tilldelad SvTeK Uppfödarmedalj.

Toftahill

Lena Eriksson

Glostorpsvägen 5

238 41 Oxie

0708-277 144

E-post: lena@toftahill.se

Hemsida: toftahill.se

Liten uppfödning i hemmiljö med inriktning på mentalt och exteriört sunda hundar.

Toftahill Kennel finns på Facebook.

Tojtas

Anita Låång

Storhagssvängen 22

80424 Gävle

026-19 11 95 

E-post: anitalaang@hotmail.com

Hemsida: tojtas.se

Borderägare sedan 1978. Liten uppfödning i hemmiljö.

Trientalis

Inger Mogren och Anna-Karin Mogren

Västansjö 75  / Backa Toppen 2

686 94 Rottneros  / Årjäng

0565-604 66 / 070-214 19 67

E-post: inger.mogren@telia.com

anna-karin.mogren@telia.com

Hemsida: 123minsida.se/trientalis

 

Uppfödning sedan 1975, Sv TeKs uppfödarmedalj och Hamiltonplaketten.

Unixu's

Irene Kristoffersson

Herrö 121

842 94 Sveg

0680-281 01, 070-728 22 54

E-post: 121unixus@gmail.com

Hemsida: unixus.se

Vi har en liten uppfödning i hemmiljö.

Västerbytorps

Gunnar Lans

Söne Västerbytorp 1

53197 Lidköping

0708-701110

E-post: gunnar5934@gmail.com

Säljer gärna till jägare och brukshundsintresserade!

Wästborders

Bodil Västhede

Sisjövägen 253

436 38 Askim

Tel 0709-81 51 07

E-post: bodil.wasthede@gmail.com

Hemsida: wastborders.n.nu

Liten uppfödning i hemmiljö. 

Zonsierraz

Veronica Björnebye och Malin Gustafsson

Tingshusvägen 6 /  Fölstigen 7

Örbyhus /  712 33 Hällefors

070-219 33 96  /  070-529 93 56

E-post: zonsierraz@gmail.com  ramonox@hotmail.com

 

Sunda, pigga hundar för dig med ett aktivt intresse för en glad och arbetsvillig kamrat. 

Uppfödarlistan

För att få vara med på uppfödarlistan krävs att uppfödaren är medlem i Borderterriersällskapet, följer SKKs regler för uppfödare, samt har fött upp minst en kull borderterrier de senaste 3 åren enligt reglerna för valphänvisning.


Informationen du önskar ange på uppfödarlistan ska vara generell. Det finns plats för max 3 rader text. Uppgifter om när valpar väntas och dylikt får annonseras på uppfödarens egna hemsida samt genom valphänvisningen.

OBS! Det finns fler uppfödare av borderterrier, endast de som anmält sig finns med här. Komplett lista över uppfödare fås genom klubbens valphänvisare här >>

Skicka in uppgifter här eller till e-post 
webmaster@borderterriersallskapet.com

Önskad bild skickas via e-post.

Vi finns på Facebook!

Borderterriersällskapet

© 2021 Borderterriersällskapet

Borderterriersällskapet är ansluten till Svenska Kennelklubben.

Senast uppdaterat:

2021-04-26 Nyheter

2021-04-06 Valplistan

2021-04-06 Parningar

2021-04-06 Uppfödarlista

2021-03-29 Vuxna hundar sökes