Resultat

Här listas bland annat resultat i utställningar och olika klubbmästerskap.

BirBim-utan-domare.jpg
bts_ostkanten.jpg
Resultat redovisas i Borderterrierbladet! 

Ansvarig för resultat och priser är Maria Glamsare

Årets Border 2021

Årets Border lördagen 18 september 2021 på Herrfallet, Arboga.

Domare hanar, grupper: Monica Vikner Stafberg, kennel Bombax

Domare tikar, BIS Vuxen/Valp/Veteran: Carl Gunnar Stafberg, kennel Bombax

 

Årets Border 2021

SE, FI, NO UCh Musical’s Flip A Coin, äg. Mary-Lotte Wollentz Mattsson

BT2️: Rabalder Bara Skoj, äg. Anna-Karin Bergh

BT3️: Fightingstar’s Power Angel, äg. Nicole Hendersson

BT4️: SE UCh Musical’s Nevele Pride, äg. Kristina Rundkvist

BT5️: Kontrast Sockerkaka, äg. Helene Romberg

 

BIM: SE UCH SE VCH Björshults Hot Hot Hot, äg. Marie Carlsson

BH2️: Rabalder Bara Bravo, äg. Ann Näslund

BH3️: SE NO UCH Trientalis Med Wind, äg. Åsa Sundström

BH4️: Toftahill Take A Walk, äg. Lena Eriksson

BH5️: CIB NORD UCH, Björshults Cassanova   äg. Marie Carlsson

Bästa Valp: Gainsay Claymore, äg. Elisabeth Frisegård

BIM Valp: Björshults Kär Och Galen, äg. Fanny Sundberg 

Bästa Avelsgrupp hanar: Gainsay Desert Storm, äg. Anja Svensson

Bästa Avelsgrupp tikar: Ch Musical’s Grease Lightning, äg. Pernilla Hedström

Bästa Uppfödargrupp: Fightingstar's, äg. Sussie o Nicole Hendersson

 

Vandringspriser

Bästa jakt och Bästa svenskfödda jakt: Toftahill Up Front, äg. Jane Möller

Bästa Öppenklass: Fightingstar´s Power Angel, äg. Nicole Hendersson

Bästa Veteran/Still going strong: Ch Björshults Cassanova, äg. Marie Carlsson

Bästa Champion och Bästa svenskfödda: Ch Musical’s Flip A Coin, äg. Mary-Lotte Wollentz Mattsson

 

Brace: Therese Lundin med Crazy Train Nutmeg och Crazy Train Saffron

Miniorhandler: Edvin Sällqvist med Borderfun Perfekt Future “Ozzy”

Juniorhandler: Clara Vigre med Sjödjurets Superstar

Domare Brace, Junior- och minior-handling Felix Fransson.

KM Nosework 2021

Noseworkdomare: Ann-Sofie Svenman

 

Klass 1

1:a och Klubbmästare Charlotte Bonnevier och Penny ( Hammartorpets Lobelia )

2:a Ulla Larssson  och Betty  (Ottercap Sweaty Betty)

3:a  Titti Henriksson och Sally (Borderkanalens Jamma)

 

Klass 2

1:a Susanne Erikssson och Amber (Gnällspikens Amber Queen )

2:a Marie Larssson och Malte  (Björshult Frid Och Fröjd )

3:a  Lotta Gustafsson och Sune (Sjödjurets Sunrise Shiraz )

 

Novis

1:a  Lotta Gustafsson och Harry (Zevgilis Aries)

2:a  Charlotte  Bonnevier och Roxie (Borderfun She's Got The Look )