top of page

Gryt- och utställningsträning i Västernorrland

Den 30 juli kl 10 träffas vi på Fanbyvägen 88 i Stöde. Det blir grytträning med skinn under ledning av grytprovsdomare samt utställningsträning under ledning av erfarna utställare. Vi tränar hunden på att gå runt i ringen, stå på bord och låta sig hanteras. Ta med utställningskoppel om ni har samt något gott godis till hunden. Ta med egen matsäck, grill finns. Vi gör detta i samarbete med Norra taxklubben. Ingen föranmälan men ring gärna Ulla på 070-131 99 86 om ni undrar över något. Välkomna!


 
 
 

Senaste inlägg

Visa alla
Årsmötet 2026

Lördagen 21 februari hölls BTS årsmöte på Arenahotellet i Uppsala. Hela 40 medlemmar hade hörsammat inbjudan. Lokalen vi bokat var för 40 pers. så den fylldes till sista stol! Så många medlemmar har d

 
 
 
Årsmöteshandlingar

Årsmöte ​Borderterrier Sällskapets årsmöte kommer att hållas lördagen den 21 februari 2026 i Uppsala. Handlingar rörande ekonomin kommer att finnas i pappersform på mötet. Övriga dokument behöver man

 
 
 
Inbjudan träning i vildsvinshägn

Då var det dags för den årliga vildsvinsträningen 11/4 till 12/4 2026 Möjlighet att träna från fredagen 10/4 finns om det blir många hundar Det kommer att ske i Tivedens jakt som ligger i Laxå(Örebro)

 
 
 

Kommentarer


bottom of page